olvasási idő: 3 perc
Ahogy beköszönt a tavasz, és a természet is éledezik, a hajók szerelmesei is izgatottan készülnek a következő szezonra. A téli álom után a vitorlások újra a beüzemelésre, vagy ha a telet a parton töltötték akkor a vízre tételre várnak.
Ha a téli időszakra megfelelően készítetted fel a hajódat, akkor szerencsére kicsi az esélye annak, hogy különböző meghibásodásokkal és „meglepetésekkel” találd szemben magad. Ebből a szempontból is érdemes „előre dolgozni”!
Ahhoz, hogy a szezon zökkenőmentesen induljon, fontos néhány alapvető dologra kiemelten figyelni a tavaszi üzembe helyezés során. Összegyűjtöttünk néhány hasznos információt számodra, hogy támogassunk a tavaszi üzembe helyezésben, akár vízen, akár szárazföldön tartod télen a hajódat.
1. A tavaszi első lépések:
Az egyik legfontosabb feladat a tavaszi üzembe helyezés során a hajód általános, éves karbantartási munkálatainak elvégzése.
Távolítsd el a téli takaróponyvát, vizsgáld át, ha szükséges gondoskodj a javíttatásról és a nyári tárolásról. Az ősszel már ellenőrzött vitorlákat, sprayhoodot és biminit felszerelheted. Ellenőrizd a köteleket és minden alkatrészt, beleértve a csörlőket, csigákat és stoppereket is!
Ha a hajódat a parton tároltad télen, ideje időpontot foglalni a daruzásra. Daruzáskor ellenőrizd a hajótestet és a kormányt is, hogy biztos legyél benne, nincs-e sérülés vagy kopás, amely később problémát okozhat!
2. Hajómotor ellenőrzése:
Fontos meggyőződni róla, hogy a motor működőképes állapotban van-e és elvégezni a tavaszi szervizmunkálatokat.
Ha a hajódon a motor hagyományos belső égésű, akkor ellenőrizned kell az folyadékszinteket. Csekkold a hűtőfolyadék, a motorolaj és a váltóolaj szintjét is.
Ellenőrizd a motorhoz tartozó csöveket, hogy nincs-e szivárgás a téli időszak után és az impeller megfelelő állapotáról is győződj meg!
A motorindító akkumulátor mellett a hajódon lévő többi akkumulátort is feltétlenül ellenőrizd! Ha a hajód elektromos meghajtással rendelkezik, akkor az akkumulátorok és a töltőrendszer ellenőrzése is hatványozottan kiemelt feladat.
Mindenképpen végezz próbajáratást, mielőtt bárhová elindulsz!
3. Elektromos rendszer:
Ne feledkezz meg a hajód elektromos rendszerének ellenőrzéséről sem. Teszteld a szélmérőt, a sebességmérőt, a mélységmérőt, a navigációs rendszert, a rádiót és fordíts kiemelt figyelmet a jelzőfények működésére! Legyél biztos benne, hogy minden megfelelően üzemel, ha szükség van javításra vagy cserére, azt végezd el. Ellenőrizd a kikötőhelyednél lévő elektromos kiállást és a hosszabbítók működését is. Ha hibát észlelsz, jelezd a kikötőmesternél!
4. Tiszta, rendezett, kényelmes hajó:
A tavaszi nagytakarítást ne csak otthon végezd el! A hajód és Te is megérdemled, hogy „tiszta lappal” induljatok neki az új szezonnak.
Ha télen elmaradt a szortírozás, akkor most itt az ideje! Pakolj ki mindent a hajódról, amit tavaly sem használtál! Tartalék kikötőkötél mindenképpen legyen a hajódon, de az összes nem használt kötelet pakold ki, mert verseny esetén csak plusz súlyt jelent, és a mindennapokban pedig felesleges „penészbölcső”. A konyhai készleteket nézd át és töltsd fel!
5. Fedélzet, oldalfelület és hajófenék karbantartása
Ennél a feladatkörnél az időjárásra is tekintettel kell lenned, hiszen addig amíg a „munkadarab” felületi hőmérséklete nem éri el az 5°C-ot, addig az oldószeres anyagokkal nem lehet dolgozni. Illetve jó ha tisztában vagy azzal is, hogy az esős időjárás is nehezíti ezeknek a munkáknak az elvégzését.
Ha szükséges, alapos tisztítás után végezd el a gélhibák javítását, algagátlást, anódok cseréjét és propellerek megtisztítását is. Ezek után polírozhatod a hajódat, majd waxolhatod a megfelelő védelem érdekében.
6. Vízrendszer:
Gondoskodj a vízrendszer szakszerű feltöltéséről, légtelenítéséről, beüzemeléséről, igény esetén fertőtlenítéséről. Mindig ellenőrizd a lehetséges szivárgási pontokat!
A tisztavíz rendszer esetében figyelj a bojler, a vízszivattyú csonkok és a kokpit zuhany visszakötésére, a használati víztartályok ellenőrzésére, a vízszűrők és a vízcsap perlátorok visszaszerelésére.
Csekkold a fenékvízszivattyúk, a WC, a klíma és hűtő rendszerek helyes működését is!
7. Biztonsági felszerelések:
Ellenőrizd a hajód biztonsági felszereléseit, beleértve a mentőmellényeket, a tűzoltó készüléket, a mentőpatkót és a csáklyát.
Győződj meg róla, hogy minden szükséges felszerelés rendelkezésre áll, és a megfelelő állapotban van.
Ugyan nem biztonsági felszerelés, de amit mindig mindenki keresgél amikor megállna fürdőzni az a „FEKETE GÖMB”. Keresd elő és olyan helyre tedd, ahol szükség esetén gyorsan megtalálod, például a térképasztalba a csörlőkarok mellé!
7. Kötelek:
Ha a hajódat a téli időszakban kikötve tároltad mindenképpen ellenőrizd a köteleket, a „kikötést” és a kikötőhelyedet is. Győződj meg róla, hogy a hajó biztonságosan van rögzítve, és nincs-e szükség korrigálásra.
Ellenőrizd az állókötélzet és a mozgó kötelek állapotát is, ha szükséges gondoskodj a cseréről, pótlásról!
A vitorlás hajók tavaszi üzembe helyezése és felkészítése lehet, hogy időigényes folyamatnak tűnik, de a gondos előkészületek és az évről-évre folyamatos karbantartás meghozza a gyümölcsét a hajózási szezon során. Ne feledd, hogy a biztonság mindenek felett áll! Mindig fordíts kellő figyelmet és időt a hajó és a felszerelések karbantartására és állapotmegóvására!
Jó szelet kívánunk Neked a 2024-es szezonban is!