Tanuld meg az alapvető vitorlázási ismereteket! Lelkiismeretesen sajátítsd el a vitorlázók kifejezéseit annak érdekében, hogy komfortosan mozogj ebben a közegben! Mindig tudd hol keresd a vitorlás szótárat! Olyan vitorlás oktatást válassz, ahol igazán lelkiismeretes az oktató és valódi tapasztalatokkal lehetsz gazdagabb. Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás mi ezt valljuk! Persze az elmélet is ugyanolyan fontos, de a vitorlázás igazi csínját-bínját a vízen tudod a legjobban elsajátítani!
Soha ne bízd el magadat a vízen! Az időjárás és a körülmények mindig hozhatnak váratlan és kiszámíthatatlan helyzeteket, ezért nagyon fontos, hogy mindig felkészült és tettrekész legyél! Legyél elővigyázatos. Különösen kezdőként fontos, hogy óvatos legyél (a Balatonon). Ne vállalj túl nagy kockázatot, és a kezdetekben mindig legyen egy másik személy (leginkább egy tapasztaltabb vitorlázó) a közelben, aki segíthet, ha szükség van rá.
Légy felkészült! Ha új vízekre „evezel” próbáld meg a lehető legjobban kiismerni a környezetet, a vizet, a szelet, a hullámokat és áramlatokat. Fontos, hogy kapitányként Te mindenképpen tudj magabiztosan úszni, ha kell vízből menteni! Mérd fel, hogy a fedélzeten ki tud úszni és ki nem és ennek megfelelően tartsd be és tartasd be a biztonsági előírásokat. Például a gyermekeken mindig jó ha van mentőmellény, bizonyos életkor alatt akár már a kikötőbe lépéskor is!
Mindig bizonyosodj meg róla, hogy a hajó mérete szerint előírt kötelező hajófelszerelés rendelkezésre áll-e, például: főhorgony, tartalék horgony, horgonylánc, horgonykötél, kikötőkötél, csáklya (vízmérőléc), evező (pár), mentőeszköz, tűzoltó készülék, elsősegély felszerelés, vízmentes kézi lámpa, belvízi navigációs fény-jelzés, hangjelző készülék, nappali jelzés és azonosító jel, fürdőlétra-fürdőlépcső-hágcsó.
Indulás előtt mindig ellenőrizd, hogy a hajó megfelelő műszaki állapotban van-e! Üzemanyagtartálya vagy akkumulátora megfelelően fel van-e töltve.
Figyelj az időjárásra! Mindig ellenőrizd az időjárás előrejelzést, mielőtt vízre szállnál. Például a Balaton híresen gyorsan változó időjárása miatt is fontos, hogy mindig kész legyél a váratlan helyzetekre.
Tartsd be a szabályokat és folyamatosan legyél figyelmes! Mindig tartsd be a vitorlázókra vonatkozó biztonsági szabályokat! Különösen fontos, hogy mindig ügyelj a többi hajóra és a vízben tartózkodó személyekre, „strandolókra”.
Gyakorolj rendszeresen! A vitorlázás egy olyan készség, amely a vízen töltött idővel mindig fejlődik. Ne félj gyakorolni rendszeresen, és mindig kérj visszajelzést tapasztaltabb vitorlázóktól!
Ha a Balatonon vitorlázol töltsd le a Balatonhelp alkalmazást, melyről itt írtunk részletesen!
Ezek a tippek segíthetnek a biztonságosabb és még élvezetesebb vitorlázásban! Sok sikert és jó szelet kívánunk Neked!