Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékeink

Tengeri csomó

2023. 05. 11. 08:00:00 Naviter
Tengeri csomó

A csomó egy a sebesség kifejezésére alkalmas mértékegység, melyet leginkább vízi és legi járművek esetében használunk. Utánajártunk, hogy honnan ered az elnevezés és megtudhatod azt is hány km/h sebességet jelent egy csomó.

A csomó a hajózás és repülés területén használt sebesség-mértékegység. A tengeri mérföld nevű hosszmértéken alapszik.

Egy nemzetközi csomó alatt egy tengeri mérföld óránkénti sebességet értünk. Ez pontosan 1,852 km/h, tehát a Nemzetközi Mértékegységrendszerrel (SI) összeegyeztethető.

Rövidítése: kn (knot).

Nevét a hajók sebességének mérési eljárása alapján kapta. Egy kötélhez erősített, súlyozott, ék alakú fadarabot dobtak a vízbe, úgy hogy a kötélen szabályos közönként csomó volt.

A fadarab a vízben nagyjából ugyanott maradt és kitekerte az orsót. A hajó előrehaladtával egyre több kötél tekeredett le. Fél perc idő alatt a tengerész megszámolta, hogy hány csomó fut át az ujjai között.

A vízi sebességmérését azért kellett pontosan megoldani, mert ha a hajók napokig felhős időben vagy ködben haladtak, a tengerészek nem tudtak az égitestek alapján tájékozódni, és csak a sebesség segítségével tudták helyzetüket megbecsülni.

A csomó tehát a sebesség mértékegysége, ami megmutatja, hogy hány tengeri mérföldet teszünk meg óránként.

A koordináták és a távolságok könnyen átszámolható közvetlen összefüggése miatt a repülésben és hajózásban mind a mai napig megmaradt a tengeri mérföld (mint távolság) és a csomó (mint sebesség) mértékegysége.

Ne feledd: 1 csomó = 1,852 km/h

Tartalomhoz tartozó címkék: hajózási szabványok - blogsorozat