olvasási idő: 2 perc
Az idők során a hajósok különböző módszereket alkalmaztak a tengeren való elhelyezkedésük és irányuk meghatározására, valamint a potenciális veszélyek, például zátonyok és sziklák azonosítására, amelyeket a tengeri térképeken jelöltek. Napjainkban már a hajósok a navigációhoz, a kommunikációhoz és az információgyűjtéshez kifinomult és megbízható eszközök és rendszerek széles választékából válogathatnak. Ezek közé az eszközök közé tartozik a radar, a rádió, az analóg és digitális navigációs műszerek és a fejlett AIS-rendszer. Ezekkel az eszközökkel a mai tengerészeknek már nem kell a csillagokra, az iránytűre és a világítótornyok jelzéseire hagyatkozniuk.
Az AIS-nek ugyan van néhány közös jellemzője a radarral, és gyakran össze is kapcsolják vele, de sok mindenben különbözik attól és nem is keverendő össze a vele! A radar egy drágább, összetettebb rendszer és azon az elven működik, hogy hullámokat bocsát ki, amelyek visszaverődnek a közeli hajókról, akadályokról és más tárgyakról. A visszavert hullámok ezután egy radarmonitoron jelennek meg.
Ezzel szemben az AIS egy olyan rendszer, amely rendszeresen továbbítja és fogadja a hajók helyzetére, sebességére, irányára és azonosító adataira vonatkozó információkat. Fő célja a hajók, a szárazföld, valamint a szárazföldi állomások közötti azonosítási hálózat létrehozása a tengeri ütközések megelőzése érdekében. Az információk megosztása műholdas és internetes kapcsolatokon keresztül történik, és minden AIS-szel felszerelt hajó képes a globális rendszer jeleit fogadni.
Míg a tengeri közlekedési szabályok szerint a nagyobb hajóknak kötelező AIS-sel rendelkezniük, a kisebb hajók számára ez nem előírás. Mi azt valljuk, hogy az AIS használata minden tengeren lévő hajón növeli a biztonságot!
Néhány fontos tudnivaló, dióhéjban az AIS rendszerekről:
- célazonosítás: az AIS rendszer segítségével a hajók képesek egymást azonosítani, megadva a hajó nevét, hívójelét, pozícióját, sebességét, irányát és egyéb fontos adatokat.
- biztonság: az AIS rendszer használatával fokozottabb a biztonság, mivel olyan helyzetekben is lehetővé teszi a hajók számára az egymás láthatóságát amikor a látótávolság korlátozott.
- hatósági felügyelet segítése: az AIS használatával könnyebb a tengeri forgalom irányítása is.
- automatizált adatátvitel: a hajón használt AIS rendszer folyamatosan sugározza az adatokat, és ezek az adatok automatikusan frissülnek egy központi rendszerben. Ez lehetővé teszi az állandó friss információk megosztását más hajókkal és a part menti állomásokkal is.
- integráció más navigációs rendszerekkel: az AIS rendszerek általában össze tudnak kapcsolódni más navigációs rendszerekkel, például radarral vagy elektronikus tengeri térképekkel, ami tovább növeli a navigáció hatékonyságát és biztonságot.
- riasztás: az AIS-rendszerek riasztóval vannak felszerelve, amelyek figyelmeztetnek egy esetleges ütközés veszélyére.
- kommunikáció: az AIS-rendszernek köszönhetően az adatok széles skáláját tudjuk továbbítani és fogadni.
Minden helymeghatározó és navigációs rendszer használata jó módja annak, hogy minél nagyobb eséllyel előzzünk meg bármilyen ütközést.
A gyakorlatban azonban mindig nagyon fontos, hogy a saját józan eszünkre, tapasztalatainkra és a tényleges helyzet megfigyelésére hagyatkozzunk. Soha nem feltételezhetjük, hogy minden hajó fel van szerelve AIS-sel, mivel ez például a kisebb és kedvtelési célú hajók esetében nem kötelező!
Mi bátran ajánljuk, hogy használj AIS rendszert a hajód és utasaid biztonságának fokozása érdekében, de mindig légy résen és tartsd be a hajózási szabályokat is!
Ha van hajód az Adrián biztosan hasznát veszed egy AIS-nek!