olvasási idő: 3 perc
Ebben a cikkben megosztjuk a legfontosabb tippeket és tanácsokat, hogy a gyerekekkel együtt töltött hajózás ne csak emlékezetes, de gondtalan is legyen.
Mielőtt elindulnátok
A gyerekekkel jó, ha már jóval az elindulás előtt tudatjátok, hogy mire számíthatnak. Nagyon fontos, hogy megismerjék és betartsák a szabályokat. Meg kell velük értetni a hajón és a vízparton érvényes szabályokat is! Előre beszéljétek meg velük, hogy mi a teendő vészhelyzet esetén, hova nem szabad lépni, nyúlni és miért fontos a nyugodt viselkedés. Ha szükséges, jelöljetek ki számukra biztonságos területeket, ahol szabadon mozoghatnak és játszhatnak. Mindenképpen vezessétek körbe őket a hajón, magyarázzátok el hogyan működnek a vizes rendszerek és, hogy mi számít ivóvíznek! Mutassátok meg a fürdőlétra helyes használatát és azt is, hogy hol helyezkednek el a propellerek!
Biztonsági felszerelések ellenőrzése és használata
A legfontosabb szabály, hogy a gyerekek viseljenek mentőmellényt a fedélzeten. Indulás előtt győződjetek meg róla, hogy a mentőmellények megfelelő méretűek és jó állapotban vannak. Az is hasznos lehet, ha a gyerekek már a kikötői tartózkodás idején megszokják a mentőmellény viselését így az nem lesz számukra szokatlan.
A legjobb motiváció a példamutatás. Aki nem tud úszni, mindig viseljen mentőmellényt a felnőttek közül is a hajón, aki tud az akkor, ha vihar közeledik. Ha a szülőket is látják a gyerekek mentőmellényt viselni, valószínűleg ők is kevésbé tiltakoznak majd. Természetesen ugyanez igaz a többi vitorlázáshoz / hajózáshoz kötődő szabályra is – a példamutatás és a dolgok helyes végrehajtása mindig a legjobb módja annak, hogy gyermekeinkből is felelősségteljes vitorlázót / hajóst neveljünk.
A biztonsági háló szinte olyan, mint egy „halászháló”, amelyet a korlátok köré szereltethetünk a hajón. Megakadályozza, hogy a kisgyermekek a korlátokon keresztül a vízbe essenek. Ha ilyen biztonsági háló van a hajótok fedélzetén nyugodtabban engedhetitek, hogy a kicsik sétáljanak, de ne feledjétek, hogy soha nem szabad teljesen felügyelet nélkül hagyni a gyermeket a hajón!
Napvédelem
A nyílt vízen erősebb a napfény visszaverődése, így fontos a megfelelő napvédelem. Használjatok magas faktorszámú naptejet, és ne feledkezzetek meg a kalapokról és napszemüvegekről sem. Emellett igyekezzetek árnyékos helyet biztosítani a gyerekeknek, különösen a legforróbb órákban.
Gyerekbarát ételek és italok
Gondoskodjatok róla, hogy elegendő mennyiségű víz és egészséges, könnyű ételek legyenek a fedélzeten. A gyerekek hajlamosak gyorsan megéhezni és megszomjazni, különösen ha aktívak a fedélzeten. Próbáljatok olyan ételeket választani, amelyek nem igényelnek hosszadalmas előkészítést.
Kalandok és játékok
A relatíve kisebb mozgástér miatt a gyerekek gyorsan elunhatják magukat a hosszas üldögélés során. Készüljetek játékokkal, könyvekkel, és egyéb szórakoztató eszközökkel, hogy lefoglaljátok őket. Ha a gyerekek már elég idősek, akár meg is taníthatjátok őket néhány alapvető hajós fogásra, például néhány könnyebb csomóra. Játszhattok szerepjátékokat is, lehettek akár kalózok, akik kincsvadászatra indulnak éppen vagy akár Rumini és barátai is! Ha gyermekeitek már nagyobbak, az utazás előtt mindenképpen térképezzétek fel az útba eső helyeket, nézzetek után hol van wibit vagy bármilyen felfújható vízi vidámpark, ezekért mindenki garantáltan odáig lesz!
Elsősegély felszerelés
Minden hajón kötelező egy jól felszerelt elsősegély doboz, de ha gyerekekkel vitorláztok, különösen ügyeljetek arra, hogy legyenek benne a számukra legfontosabb gyógyszerek és eszközök is. Sebtapaszok, fertőtlenítők, ragtapaszok, és bármilyen speciális gyógyszer, amire a gyerekeknek szükségük lehet, mindig legyen kéznél.
„Hajókázási” idő és időjárás
Különösen kisebb gyerekek esetén fontos, hogy a hajózás időtartamát az ő igényeikhez is igazítsátok. Rövidebb utak, gyakoribb pihenők, egy kis úszás és a kikötőben töltött idő is segíthet abban, hogy ők is végig élvezni tudják a napot.
A mozgásigényük kielégítéséhez az úszás és a kikötői „szaladgálás” is nagyban hozzájárulhat!
Mindig tartsátok szemmel az időjárás és szél előrejelzéseket, és igyekezzetek elkerülni a „zord” körülményeket. Senki sem szeretné, ha a gyermeke emlékei például a tengeribetegségről vagy a hajózástól való félelemről szólnának…
Milyen hajóval menjetek?
Akár saját, akár bérelt hajóval mentek a fontos az, hogy Ti felnőttként is kényelmesen érezzétek magatokat rajta. A ti kiegyensúlyozottságotok, vagy éppen a „nem jó érzéseitek” nem is hiszitek milyen könnyen átragadnak a gyerekeitekre. Bízzatok benne, hogy ahol nektek jó, ott jó lesz nekik is!
Ha például egy több családos tengeri utazásra készültök, akkor a katamarán az egyik legésszerűbb választás a gyermekes családok számára. A katamarán stabilitása és kényelme egyszerűen tökéletes a kisgyermekek számára. Emellett ezeken a hajókon a hely is több. A nagyobb konyha lehetővé teszi a pepecselősebb bébiételek és gyakorlatilag bármilyen étel elkészítését anélkül, hogy kompromisszumokat kellene kötni. Ha több család utazik együtt, bizonyára azt is értékelni fogja mindenki, hogy az egyes hajótestekben lévő kabinok hangszigetelése jobb az egytestű hajók kabinjainak hangszigetelésénél…
A gyerekekkel való vitorlázás tehát csodálatos kaland lehet, ha megfelelően felkészülünk rá. A biztonság, kényelem és szórakozás hármasa pedig a legfontosabb, hogy mindenki számára kellemes és emlékezetes legyen az utazás.
Kövessétek ezeket a tippeket, és élvezzétek a közös élményeket a vízen!
Készüljetek fel alaposan, és induljatok útnak magabiztosan, hogy gyerekekkel is felejthetetlen élményben legyen részetek!
Mi pedig élményekkel teli vitorlázást / hajózást kívánunk az egész családnak!