Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Termékeink

A hajós etikett alapjai

A hajós etikett alapjai

Ezt a blogbejegyzést mindenkinek ajánljuk, különösen annak aki felnőtt fejjel lép először hajóra, mert a vitorlázás és hajózás nem csupán egy hobbi vagy sport, hanem egy életstílus és közösség is egyben.

olvasási idő: 3 perc

A „helyes” viselkedés nemcsak a többi hajós tiszteletét jelenti, hanem a biztonságos és élvezetes élmények kulcsa is.  Ha hajóra szállunk, érdemes tisztában lennünk a hajós társadalom etikettjének alapjaival. A legfontosabb témaköröket és alapelveket itt szedtük egy csokorba.

 

1. Köszön(t)és és kommunikáció

A kikötőben MINDENKINEK köszönünk, tegeződve (idősebbeknek is szervusz)! A tapasztalt vitorlázók és hajósok számára sokszor kényelmetlen érzés, hogy az "idegenek" nemcsak, hogy nem köszönnek (vissza), de még furán is néznek, ha Te ismeretlenül köszönsz.

Egy jó hajós nem felejt el üdvözölni másokat  a vízen sem, különösen igaz ez kikötéskor és egymás mellett elhaladáskor. A vízen inteni annyit jelent: "velem minden rendben", visszainteni "velem is". Ez a gesztus ma már kevésbé a biztonságot szolgálja, inkább már csak illendőség, de elvileg egymás oltalmazásának szabályából ered. A köszönés és a barátságos viselkedés vagy csak egy mosoly is biztonságot és összetartozást sugároz, akár a kikötőben, akár a nyílt vízen vagy.

Ha a fedélzetre lépsz, először a hölgyeket üdvözöld, majd a férfiakat.

A kommunikáció alapvető fontosságú a fedélzeten lévők között. Ha Te vagy a kapitány mindig egyértelmű utasításokat adj. Mindig figyelj mások visszajelzéseire, legyen szó akár a manőverekről, akár vészhelyzetek kezeléséről.

 

2. Tisztelet

Az egyik legfontosabb hajózási szabály, hogy ne szennyezd a vizeket! Ne dobj semmiféle hulladékot a vízbe, és használd a kikötők hulladékgyűjtő helyeit.

A kikötőben ne használd a „pumpálós” WC-t.

A vízi élővilág tisztelete és a környezet megóvása minden hajós közös érdeke.

Az útjogos hajónak időben biztosítsd a biztonságos, irányváltoztatás nélküli továbbhaladást, a kitérési manőveredet ne hagyd az utolsó pillanatra. Kezdd el időben, jelezve ezzel a kapitánytársadnak, hogy figyelsz rá!

Nyílt vízen horgonyzó hajó mellett, melynek fedélzetén napoznak, pihennek nem ildomos túl közel elhaladni. Ugyanígy illik a horgászokat is tisztes távolból elkerülni.

A melletted elhaladó vagy melletted kikötött hajó legénységére nem illik megjegyzést tenni.

Mindig add meg a tiszteletet a régi, klasszikus hajóknak!

 

3. A fedélzeti szabályok

A kapitány engedélye nélkül nem illik a fedélzetre lépni.

Fedélzetre csak puhatalpú cipőben lépj, amelynek lehetőleg fehér, de mindenképpen világos színű a talpa.

Amikor valaki hajóra lép, mindig figyelj oda, semmiképpen ne akadályozd őt.

Mindig a kapitány jólétéről gondoskodj elsőként, legelőször őt kínáld itallal, étellel.

Ha elhagytad a kikötőt gondoskodj a pufferek elpakolásáról, nem szép látvány a hajó oldalán hagyott fenderekkel hajózni.

Éjszakai vitorlázásnál, hajózásnál nem illik a másik hajón lévőket erős fénnyel elvakítani.

A kabin bejáratában nem illik huzamosabb ideig tartózkodni.

 

4. Kikötési etikett

A kikötőben mindig lassan haladj! Kis gáz, kis baj, mi ezt valljuk!

Akár kifelé tartasz a kikötőből, akár befelé tartasz a kikötőbe mindig legyen mindenkin felső. Meztelen felsőtesttel vagy akár bikinifelsőben sem illik a kikötőben megjelenni.

Kikötőből kifelé és kikötőbe befelé menet mindig körültekintően kezeld a forgalmat és az útjogot.

A kikötőben akár induláskor, akár a kikötőbe érkezéskor a legénység foglalja el a kapitány által meghatározott helyét a hajón. Akiknek feladata van a kikötési manőverben folyamatosan legyen felkészülve a kapitány utasításaira. A többiek közül mindenki legyen csendben és a lehető legkisebbre húzza össze magát, mintha ott sem lenne.

A kikötőkben különös figyelemmel kell lennünk a többiekre. Mindig tartsd be a kikötési szabályokat, és ügyelj arra, hogy megfelelő távolságot tarts a többi hajótól.

Ha valakinek segítségre van szüksége, ajánld fel, hiszen a kölcsönös segítség és az odafigyelés a jó hajós alapvető ismertetőjele. Segíthetsz a kikötőkötél elkapásában, vagy akár a hajó orrának „megtartásában” is.

Kikötésre készülő hajót megelőzni, vagy a helyét elfoglalni nem szabad.

Ha idegen kikötőbe szeretnél vendéghelyre állni mindenképpen jelezd kikötési szándékodat előzetesen, lehetőleg telefonon az adott kikötő kikötőmesterénél.

Ha csak olyan kikötőbikára tudod kötni a kikötőköteledet, amely már „foglalt” úgy tedd ezt, hogy a másik hajósnak ne kelljen induláskor először a te köteledet kioldania.

Kikötéskor győződj meg arról, hogy megfelelően rögzítetted a hajót, és nem vagy másnak útjában.

A kikötött hajódon helyezd ki a puffereket.

Gondoskodj róla, hogy a felhúzókötelek feltámadó szél esetén se „ütögessék” az árbócot.

Ha éjszakai hajózás után kötöttél ki a pozíciófényeket mihamarabb kapcsold le.

Ha mólóra párhuzamosan kötöttél ki, tegyél puffert a külső oldalra is és biztosítsd, hogy melléd is ki lehessen kötni, illetve át lehessen járni a hajódon.

Más hajóhelyére ne köss ki!

Mindig bizonyosodj meg róla, hogy kikötés után mindent „lekapcsoltál”-e a hajón, rádiót, motort, fényeket.

 

5. Biztonság és ruházat

Mindig ellenőrizd a hajó papírjait és a saját papírjaidat is, az üzemanyagszintet, a motort, a vizet, az áramot és a mentőfelszerelést, mielőtt elindulsz.

Mindig tekerd fel, tedd kötélzsákba a felesleges köteleket.

Mindig legyen megfelelő ruházat és mentőmellény a fedélzeten. Ne felejtsd el, hogy a víz gyorsan változó környezet, és egy váratlan időjárás változás könnyen akár nem várt eseményekhez is vezethet.

Ha bárhol észleled, hogy egy hajónak problémája akadt, illik felajánlani a segítségedet. Ha a másik hajó veszélyben van, kötelező segítséget nyújtani!

 

6. Zajszint a hajón

A hajón való zenehallgatás és beszélgetés természetes része az élményeknek, de figyelj arra, hogy ez ne zavarjon másokat. A többi hajós nyugalmának tiszteletben tartása része a jó hajózási etikettnek.

A „csendes vitorlázás” különleges élményt nyújt, amit a legtöbben nagyra értékelnek.

A kikötőkben este 10 és reggel 8 óra között nem illik hangoskodni. Melybe beletartozik a motor „felesleges” járatása, a hangos beszélgetés és a zenehallgatás is.

 

7. Etikett horgonyzáskor

Amikor lehorgonyozol, ügyelj a helyre és a többi hajóra is. Soha ne horgonyozz másik hajó közvetlen közelében, és figyelj arra, hogy a horgony ne akadályozza mások mozgását sem. Lehorgonyzott hajó horgonyán keresztbe dobni a sajátunkat tilos!

 

8. Tartsd rendben a hajót és a fedélzetet

A tiszta hajó a jó hajózás alapja. Mindig gondoskodj róla, hogy a fedélzet és a kabin rendezett és tiszta legyen, különösen, ha vendégeket fogadsz, így könnyebb a szükséges tárgyak megtalálása is. Például, ha a csörlőkar helye a térképasztalban van, mindig tedd vissza a helyére, így mindenki tudja hol keresse legközelebb.

A dohányosok mielőbb szokjanak le a cigarettáról, de ha már rágyújtottak a hajón akkor a szél alatti oldalon hamuzzanak, ugyanott ahol a „tengeribetegek” rókáznak.

 

A hajózásban, csakúgy mint az élet más területein, a kölcsönös tisztelet és a felelősségtudat alapvető. Ha betartod a hajózási etikett ezen alapvető szabályait, nemcsak te, hanem a körülötted lévők is még nagyobb biztonságban lesztek. Legyen szó baráti társaságról, céges csapatépítésről vagy családi kirándulásról, ezeknek a szabályoknak a betartása biztosan egy csapattá kovácsol Titeket!

Tartalomhoz tartozó címkék: biztonság