Azért volt erre szükség, mert a 20. század derekára olyan mértékben zsugorodtak össze a vizes élőhelyek, hogy elengedhetetlenné vált egy nemzetközi összefogás a megóvásuk érdekében.
A védelem kiterjed minden olyan állandó vagy időszakos, sós vagy édesvízzel borított területre (például folyó, állóvíz, mocsár láp), amelyek őshonos vagy veszélyeztetett fajoknak nyújtanak élőhelyet.
Magyarország 1979-es csatlakozását követően jelentős számú vizes területet jelölt a Nemzetközi jelentőségű vizes területek jegyzékére. A Balaton 1989. március 17-én került fel a Ramsari Egyezmény területeinek listájára.
Az évforduló alkalmából idén a Balaton területén, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szervezésében a Nagyberekben található Fehérvízi-lápon (Balatonfenyves) és annak környékén tehettek egy sétát. A túra alkalmával szó lesz a vizes élőhelyek jelentőségéről, mélyebben megismerhetitek a terület természetvédelmi vonatkozásait, történetét, a néhány éve végzett vizes élőhely rekonstrukciós munkát, és közben megcsodálhatjátok az téli berek fajgazdag madárvilágát.
Nagy valószínűséggel megfigyelhetitek a nagy lilikek és nyári ludak több százas csapatait, találkozhattok a területen táplálkozó és telelő récefajok sokaságával és az általuk idevonzott ragadozómadarakkal, mint például az itt nagy számban előforduló rétisassal.
Ha a vitorlázás mellett a természet szeretete is közel áll a szívetekhez szívből ajánljuk ezt a programot!
A részletes leírást és a jelentkezési feltételeket ezen az oldalon találjátok:
https://www.bfnp.hu/hu/program/vizes-elohelyek-vilagnapja-tura-a-nagyberekben-a-fehervizi-lapon-2024-02-03